Både agenter og castere er samarbejdspartnere for en del af DSF’s medlemmer.
Derfor har vi udarbejdet et sæt retningslinjer for både god agent-skik og god caster-skik. Du kan her på siden læse mere om retningslinjerne og se, hvilke agenter og castere, der skriftligt har tilsluttet sig – og som dermed anbefales af DSF.
Listen over castere og agenter, som DSF kan anbefale, bliver løbende opdateret, hvis fx nye kommer til, eller på baggrund af tilbagemeldinger fra DSF’s medlemmer. Har du spørgsmål, så kontakt juridisk konsulent Jacob Tøffner.
Dansk Skuespillerforbund har udarbejdet et sæt retningslinjer for god agent-skik. Alle agenter har mulighed for at tilslutte sig retningslinjerne.
Fra retningslinjerne kan nævnes, at en agent, som har tilsluttet sig retningslinjerne, ikke må tage mere end 15 procent i agenthonorar af kunstnerens gage (for job i Danmark), agenten må aldrig caste, og agentkontrakten skal kunne opsiges med seks måneders varsel (dog er der mulighed for at aftale en bindingsperiode for det første år). En agentaftale skal altid være skriftlig, og en agent må aldrig indgå aftaler, der forringer den ansattes vilkår i forhold til forbundets gældende overenskomster.
Følgende agenter har tilsluttet sig DSF's retningslinjer
Anne Lindberg/Lindberg Management
Susanne Jepsen/Fine Management
Ann Wessel/Talent Management
Laura Faurschou og Sten Hassing Møller/Teamplayers
Anette Vendelbo/All That Management
Dansk Skuespillerforbund har udarbejdet et sæt retningslinjer for god caster-skik. De castere, der tilslutter sig retningslinjerne skal caste forbundets medlemmer i overensstemmelse med disse retningslinjer.
Fra retningslinjerne kan nævnes, at en caster er forpligtet til at kende indholdet af DSF’s overenskomster og kollegiale aftaler og kun caste forbundets medlemmer til opgaver, der kan leve op til vilkårene heri. Casteren må ikke optræde som agent eller bookingbureau for forbundets medlemmer og skal sikre, at medlemmet får så fyldestgørende information om castingen og jobbet som muligt.
Alle castere kan tilslutte sig retningslinjerne.
Følgende castere har tilsluttet sig DSF's retningslinjer
CastOne
Casteriet
Djamila Casting
Gizmo Cast
Grunnet Casting
Rie Hedegaard
Another Casting Company v/Tanja Grunwald Casting
Another Casting Company v/Brüel Casting
Nordisk Casting v/ Tine Miehe-Renard
Casting.dk v/Lena Paaske
DASK Online
